9 důvodů, proč je lepší cvičit doma než ve fitku

autor: | Dub 4, 2024

Nemůžete se donutit k pravidelnému cvičení? Vždycky vám do toho něco vleze, není na to dostatek času anebo nemůžete najít fitko, které by pro vás bylo ideální? Možná by pro vás bylo lepší cvičit doma. Jak si v článku povíme, cvičení v domácím prostředí s sebou přináší opravdu mnoho výhod a zároveň vyřeší mnoho důvodů, proč se vám možná nedaří najít si na cvičení dostatek času a nastavit si pravidelný režim.

Ušetříte čas

Znáte to, je spousta povinností a spousta činností, které bychom si přáli stíhat. Ale den má jen 24 hodin. Když si jdu zacvičit do fitka, potřebuji celkem 40 minut na cestu tam a zpět a 20 minut na převlečení a sprchu. Když si zacvičíte doma, tento čas ušetříte. A můžete jej využít pro čas s rodinou, s kamarádkami anebo na uvaření dobré večeře. 

Cvičit můžete kdykoliv

Dostanete se ke cvičení až pozdě večer a nestíháte ani poslední lekci ve vašem oblíbeném jógovém studiu? Nebo naopak cvičíte brzy ráno před prací, kdy mají posilovny ještě zavřeno? Cvičit doma můžete kdykoliv. Stačí si nachystat podložku, případně cvičební pomůcky a můžete jít na to! Na denní době nezáleží.  

Finanční hledisko

Záleží na tom, jak často chcete cvičit, ale skupinové lekce i vstupy do posilovny jsou dnes poměrně drahé. Například jedna lekce jógy v mém oblíbeném studiu vyjde na 170 Kč. Pokud je pohyb vaším velkým koníčkem a chcete cvičit pětkrát v týdnu, stojí to docela dost peněz. Kdežto cvičení doma vás nemusí stát téměř nic. 

Lekce dle chuti

Pokud máte rádi skupinové lekce, dané studio má vždy nějaký rozvrh. Co když ale máte chuť na jemnou jógu a v rozvrhu fitka jsou ten den pouze dynamické lekce? Není nic jednoduššího, než využít svoji jógamatku a pustit si jógu dle svého přání. 

Naprosté soukromí

Chcete třeba vyzkoušet cvičení, které ještě neznáte. Nebo nevíte, zda vám zrovna tento druh jógy půjde. Možná máte také pocit, že nemáte ideální postavu oproti ostatním účastníkům lekce. Je zkrátka mnoho důvodů, proč je nám někdy příjemnější cvičit v soukromí. Nikdo nás nevidí, nikdo nás nesoudí. Vůbec pak nevadí, když nepochopíme správně kroky, ztratíme balanc v pozici stromu anebo se u cvičení hodně zadýcháváme :-). 

Nemusíte řešit hlídání dětí

Pokud jste maminka a máte malé děti, návštěva skupinových lekcí ve fitku je pro vás o poznání těžší. Musíte si volit lekce s hlídáním dětí anebo najít někoho, kdo vám děti pohlídá, když chcete jít cvičit a manžel je ještě v práci. Cvičení doma vám jednoduše vyřeší i tento problém. 

Lépe se přizpůsobíte nenadálým situacím

Fitness centra mají obvykle nějaký rezervační systém a pokud se neodhlásíte z lekce včas, je nutné zaplatit storno poplatek anebo vám propadne dokonce celá částka. Co když se ale stane, že se zdržíte v práci, uvíznete v koloně? To se občas může stát každému. Vy si pak nezacvičíte a ještě přijdete o peníze. Toto u cvičení doma řešit nemusíte. Prostě si lekci pustíte o třicet minut později a nic se nestane. 

Stačí i 30 minut času

Některé dny jsou více hektické než jiné a občas se stane, že nemáme na cvičení tolik času, kolik bychom si představovali. To ale nevadí! Pokud cvičíte doma a chcete se protáhnout, na jógu vám postačí i 30 minut. Stejně tak za tuto dobu zvládnete i posilovací cvičení. 

Co třeba cvičení na zahradě nebo na terase?

Nemusíte cvičit jen doma v obýváku, pohyb můžete spojit i s pobytem na čerstvém vzduchu. Pokud žijete v rodinném domě a máte k dispozici zahradu, není nic lepšího než si rozložit podložku do trávy a cvičit venku. Stejně tak třeba na terase. Můžete si s sebou vzít i notebook, pokud si ke cvičení pouštíte videa.

Závěr

Cvičení doma s sebou jednoznačně přináší opravdu mnoho benefitů. Pokud na to nejste zvyklí, možná si říkáte, že se k tomu nedokopete. To nejdůležitější je ale začít a to díky cvičení v domácích podmínkách můžeme doslova HNED! 

Další články: