Je mnoho důvodů, proč by bylo dobré cvičit právě doma. Ušetříte za posilovnu, neztratíte čas cestou na cvičení. Nebo máte malé dítě a není pro vás snadné chodit někam na pravidelné lekce cvičení. Na druhou stranu se může velice snadno stát, že cvičení doma nebude příliš efektivní – něco nás vyruší, rozptýlí nebo nás to zkrátka přestane bavit a začneme dělat něco jiného. Co tedy udělat, abychom neztratili motivaci a dlouhodobě pravidelně cvičili v domácím prostředí?

1) Stanovte si čas, kdy budete cvičit, a ten se snažte dodržet.

2) Dodržte délku cvičení. I když už se vám nebude chtít pokračovat, už nemůžete či vás napadá, že byste mohli dělat něco jiného, nepřestávejte a dodržte délku cvičení, jakou jste si stanovili (či počet sérií jednotlivých cviků). Opět si představte, že jste na skupinové lekci cvičení, za kterou jste dali peníze, kvůli které jste vážili tu cestu. I když už nemůžete, třeba jen zpomalte nebo se na chvíli vydýchejte, ale nepřestávejte cvičit.

3) Ujistěte se, že vás při cvičení nic nevyruší. Nekontrolujte telefon, pokud potřebujete vyřídit důležitý hovor, udělejte to, než začnete cvičit. Před cvičením můžete poklidit drobný nepořádek, aby vás nerozptyloval. Naopak si připravte vše, co budete potřebovat na cvičení, abyste nemuseli nikam odbíhat.

4) Mějte cvičební plán. Je efektivnější stanovit si, kolik cviků a s jakým opakováním musíte splnit, než si začít “jen tak” cvičit. Pak by se vám mohlo stát, že si po chvíli řeknete, že to pro dnešek stačí, přitom s cvičebním plánem byste cvičili o mnoho déle.

5) Pokud vám nevyhovuje stanovit si cvičební plán anebo nevíte, jak na to, využijte některé z youtube videí a cvičte podle něj. Tento krok vám pomůže i s tím, abyste dodrželi délku. Cvičte jednoduše tak dlouho, dokud video neskončí.

6) Necvičte ve spodním prádle či v domácím oděvu. Váš trénink by měl mít určitá pravidla a řád. Pořiďte si podložku na cvičení, vyhraďte si místo, kde budete cvičit, a oblečte se do sportovního oděvu.

7) Po cvičení se protáhněte. Jinak se může stát, že vás bude celé tělo bolet tak, že nebudete moci cvičit několik dní anebo na cvičení dokonce zanevřete.

8) Neklaďte si zbytečně velké cíle, přistupujte k sobě jako k bytosti, kterou máte rádi. Nezvolte trénink, který na vás bude příliš náročný, snadněji si vytvoříte návyk ke cvičení doma, když pro vás bude příjemné.

9) Důležitá je pestrost. Pro začátek nemusíte investovat peníze do různých pomůcek, bude vám stačit podložka, sportovní oděv a například jeden pár jednoručních činek. Ale obměňujte cviky či videa, podle kterých cvičíte, ať vás vaše nová aktivita baví a nestane se pro vás jen nepříjemnou rutinou.

10) Když u cvičení skutečně vytrváte a zvládnete dodržovat své cvičební plány, pochvalte se. Buďte na sebe pyšní a udělejte si radost pěkným sportovním tričkem, cvičební pomůckou či nějakou zdravou pochoutkou.